FB pixel

Sex Education (Netflix)

Připadáte si nebo jste si připadali na střední škole jako loser? Kluci vás šikanují, holky vás nechtějí a vašimi kamarády jsou další loseři? Tak to jste mladík Otis, kterého navíc traumatizuje, že otec utekl od rodiny a jeho matka se živí jako sexuální terapeutka. Ale Otis brzy ve škole dostane zajímavou šanci, když díky nenadálé spolupráci s oblíbenou spolužačkou Maeve poskytne účinnou sexuální radu jednomu ze spolužáků. Slovo se rozkřikne a než se Otis a Maeve rozkoukají, mají už frontu zájemců. Rozjedou tak společně “sexuální poradenství teenagerů”, což přinese spoustu zajímavých zkušeností, těch veselých i smutných. Britsko-americká show Sex Education je i přes lechtivý námět sympatickou podívanou, která teenagery nedémonizuje, ani z nich nedělá tupé puberťáky. Skvěle napsané dialogy, překvapivé zvraty a skvělí herci, především Gillian Anderson v roli Otisovy velmi přitažlivé matky.
Podobný styl: Euphoria (méně humoru, více penisů), Trinkets (méně sexu, více kleptomanství)

The Umbrella Academy (Netflix)

Komiksových příběhů je dneska všude okolo dost. Zatímco filmy a běžné seriály nám prezentují superhrdiny jako ty nejúžasnější a nejskvělejší postavy, občas se objeví zápletky, které ukazují, že i nadpřirozenými silami prodchnutí hrdinové a hrdinky jsou v dost šílené depresi, mají podivné úchylky a vzájemně se nesnášejí. Tak trochu ve stylu Watchmen je i tahle adaptace stejnojmenného komiksu (vyšel také u nás), kde se musí po smrti svého opatrovníka, podivného miliardáře Sira Reginalda, dát znovu dohromady šestice jeho bývalých dětských superhrdinů, nyní ovšem už dospělých trosek. A jak do příběhu zapadá sedmá, podle všeho úplně obyčejná Vanya (Ellen Page)? The Umbrella Academy ukázalo, že Netflix nemusí až tolik litovat ukončení svých spoluprácí s Marvelem (letos poslední řady Punishera a Jessicy Jones), protože dokáže najít a hlavně natočit hodně dospěláckých a přemýšlivých seriálů. Druhá řada už jde do výroby.
Podobný styl: Deadly Class (méně dospělých, více krve), Doom Patrol, Titans, Swamp Thing (dospělý DC vesmír, více krve, ale proměnlivější kvalita)

Our Planet (Netflix)

Přírodopisné pořady Davida Attenborougha jako Planet Earth okupují dlouhodobě žebříčky nejlepších seriálů všech dob. Není divu, že po osvědčeném dokumentaristovi hmátl také Netflix a nechal si natočit do svého bohatého mixu seriál, který mu zatím chyběl. Tedy velkolepého, úžasně natočeného a hlavně nezapomenutelně namluveného průvodce po naší planetě. Oproti předchozím kouskům z Davidovy dílny se méně povídá o přírodě samotné a více ukazuje, jaký negativní vliv má člověk na životní prostředí. Na YouTube způsobil poprask především záběr na padajícího mrože z útesu, kde se snaží přežít poté, co jeho kolonie přišla o další místo na ledovci. Osm epizod jako takových vám ale doufejme způsobí více pozitivních emocí než smutku, podíváte se na korálové pobřeží, pod hladinu oceánů, na severoamerické pláně i do africké džungle.
Podobný styl: Led v ohni

Most! (Česká televize)

Co více napsat o českém seriálu, který na začátku roku pobláznil celý národ? Snad jen, že pokud si ho dáte až teď, ať už v poprvé nebo si ho chcete vychutnat znova podruhé, budete mít možnost se na něj podívat mnohem více v klidu a s odstupem. Příběh ztroskotance Luďana, jeho hospodské party a především jeho bratra Pavla (ze kterého se po letech odloučení stane po změně pohlaví Dáša) v prostředí rasismem, chudobou a zoufalstvím prorostlým severočeským městem Most, rezonoval díky dvěma věcem. První byly jeho přesné a chytlavé hlášky (Dycky Most!) a pak nekonečná diskuze, zda seriál je nebo není rasistický. Po půl roce od premiéry a stovkách článků, které k seriálu vyprodukovala všechna možná i nemožná média lze říci konečně v klidu tu pravou podstatu seriálu - je to hlavně silný příběh o přátelství a rodině, která i přes rozdíly nakonec najde souznění. A konec je doják jako poleno.
Další nové české seriály: Zkáza Dejvického divadla, Vodník

Dobrá znamení (Amazon Prime)

V ostré konkurenci Netflixu a HBO je Amazon Prime tím třetím vzadu, jehož nabídka původních seriálů je nejslabší, občas ale dokáže překvapit zajímavým kouskem, který v nabídce ostatních streamingových služeb chybí. Přesně takovým je adaptace stejnojmenného románu z pera Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. Jak ho jednoduše popsat a nezkazit vám překvapení, pokud u nás vydaný román přeci jen neznáte? Představte si, že na Zemi od počátku věku působí anděl Azirafal a démon Crowley, jeden za Nebe, druhý za Peklo. Mají bojovat proti sobě, ale nakonec se rozhodnou spojit a zabránit příchodu Antikrista na Zemi. Jak se na správný britský seriál sluší a patří, můžete se těšit na břitké dialogy, kde se mísí humor s brutalitou, žádná křesťanská legenda nezůstane ušetřena a klobouk dolů před chemií ústřední dvojky Michael Sheen a David Tennant. Šest dílů vám po skončení přijde málo, ale buďme rádi, že po porodních bolestech vznikl seriál a ne film. Nejlegračnější pointu měla dohra s protestující křesťanskou organizací, požadující, aby “Netflix seriál zrušil”. Ano, čtete správně, Netflix.
Podobné seriály: Nebe s.r.o.

Leaving Neverland (HBO GO)

Je tohle čtyřhodinový dokument, nebo čtyřdílný televizní seriál? Tak jako tak, máloco vyvolalo v zahraničí takovou debatu jako vysílání Leaving Neverland, odhalující příběhy dvou malých kluků z doby, kdy trávili čas s popovou legendou jménem Michael Jackson. Po letech odpírání se Wade Robson a James Safefuck rozhodli už jako dospělí promluvit na kameru a otevřeně promluvit o svých zážitcích na Jacksonově ranči Neverland, kde se nevinná dětská zábava postupně proměnila v sexuální hrátky. Výpověď těchto dvou bývalých chráněnců vyvolala ostrou kontroverzi - oni sami jako malí několikrát pod přísahou potvrdili, že k “ničemu nedošlo”, především tento argument použila oddaná skupina Jacksonových příznivců jako bič proti věrohodnosti tohoto dokumentu. Jak ale výpovědi ukazují, do některých pravd je nutné dorůst a nezaujaté oko si může z dokumentu odnést hodně zajímavých postřehů. Stranu si vyberte sami, ale vidět ten dokument, než ho začnete hodnotit, prostě musíte.
Podobné nové seriály: Examination of Conscience zneužívání dětí v katolické církvi), Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Roky a roky (HBO GO)

Britská nejistota ohledně brexitu a dalšího politického vývoje se začíná výrazně projevovat i do filmu a televize. Roky a roky se zabývá budoucím fiktivním vývojem politiky nejen ve Velké Británii, ale i zbytku světa (co provede Trump), nicméně činí tak vyprávěním příběhů několika rodin a přátel. Zajímavé politické zvraty jsou tak spíše koloritem dramatických příběhů, které sledujeme v průběhu patnácti let. Svatby, pohřby, rozchody, nové vztahy, děti, to vše s hořkým pohledem ve vztahu k okolnímu světu a jemným cynickým humorem, jak ho umí jen Britové. Seriálu vévodí skvělé herecké obsazení ( Emma Thompson jako extravagantní podnikatelka/politička), které vás snadno nadchne i na úzkém prostředí šesti dílů.
Podobné nové seriály: Gentleman Jack (lesbické vztahy v 19.století), Úspěch (méně budoucnosti, více Chorvatů)

Dead to Me (Netflix)

Když vám zemře při nehodě manžel, snažíte se první týdny vzpamatovat ze šoku a pak se snažíte posunout dál. Na terapii pak možná poznáte spřízněnou duši, která prošla podobnou tragédií, a protože se povahově dobře doplňujete, začnete se více kamarádit. Jenže vaše nová kamarádka má ještě jedno velké tajemství. A víc už neřekneme, abyste se na nový seriál Dead to Me podívali sami. Kromě překvapivého a slušně zamotaného děje se dočkáte také velmi dobře vybalancovaného mixu mezi černou komedií a dramatem, které pro sebe kradou Christina Applegate a Linda Cardellini. Pokud vás tedy druhá řada Sedmilhářek už nudí svojí vážností a pomalostí, Dead to Me je ideální lék, od první chvíle je to velmi dravý a svižný seriál, deset půlhodinových epizod vám uteče jako voda. Druhá řada už se chystá. Ale je to dobrá nebo špatná zpráva?
Další podobné nové seriály: After Life (Ricky Gervais, takže více štiplavých dialogů), Zpráva o stavu manželství

Love, Death & Robots (Netflix)

Dobrých sci-fi či hororových povídkových seriálů známe v historii jen pár, viz. Krajní meze, Zóna soumraku nebo Příběhy ze záhrobí. Netflixovský seriál Love, Death and Robots na to šel jinak, tvůrci Tim Miller a David Fincher nechali natočit 18 krátkých příběhů na téma “lidstvo, příšery, roboti, vesmír, apokalypsa” 18 různými animátory ze všech koutů světa. Co příběh, to různý styl, různá animace, různá délka (ale nejde se přes 15 minut). Jednou se podíváte do hrůzného zapadlého konce vesmíru, jednou budou roboti v budoucnosti vtipkovat o lidské apokalypse, v dalším příběhu Topher Grace a Mary Elizabeth Winstead objeví ve své ledničce celou lidskou evoluci, někde se budou lovit strašidelní tvorové na Sibiři a nechybí ani vtipná satirická historka ve stylu Stopařova průvodce. Jestli vám už poslední řada Black Mirror přišla vyčpělá (ano, byla) a nová Zóna soumraku příliš pomalá (ano, byla), zhltnete tuhle antologii jako tu nejsladší malinu.
Další podobné nové seriály: Russian Doll (styl ala Na hromnice o den více, ale s vyšetřováním vlastní smrti), Odhalení (kriminální antologie podle skutečných kriminálních záhad)

Černobyl (HBO GO)

Desítka nej nových seriálů první poloviny roku 2019 nemůže být kompletní bez seriálu, který se hned po svém uvedení stal senzací a usedl na první příčku nejlépe hodnocených seriálů na IMDB, ze které sestřelil právě (ne úplně stoprocentně) ukončenou Hru o trůny. A podobně jako u Mostu! jste se o něm mohli z médií dozvědět všechno a dopodrobna tak porovnat, jestli popis nechvalně známé havárie v jaderné elektrárně Černobyl v roce 1986 opravdu probíhal tak, jak ho popisují britští tvůrci. Ale protože o průběhu této katastrofy, stejně jako o jejich nedozírných následcích, vlastně do dneška nevíme tolik, kolik bychom měli, je tato mrazivá rekonstrukce tím nejlepším, co můžeme dostat. Nejde jen o neskutečně podrobný popis jednotlivých kroků, které se děly před a po havárii, ale také o popis tehdejšího komunistického prostředí, které se snažilo celou událost zprvu bagatelizovat. Nechybí ani silné (a pravdivé) osobní příběhy hlavních postav zasazené do chladného prostředí konce socialismu doprovázené depresivní hudbou… Tenhle seriál vás prostě svou atmosférou dostane.
Další podobné nové seriály: American Crime Story (vraždy O.J. Simpsona nebo Gianni Versaceho), When They See Us (zločiny na černoších v 90. letech), Město na kopci (korupce v Bostonu v 90. letech)

10 nejlepších seriálových novinek první poloviny roku 2019  |  Tipy na film  |   |  1539 přečtení  |  17 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Komentáře k článku 10 nejlepších seriálových novinek první poloviny roku 2019

 Michal Kolla

Michal Kolla 2019

Tak mám rad0st, že mám poměrně dost nakoukáno.

Pro přídávání komentářů se přihlas nebo registruj na Filmtoro.

Další články jako 10 nejlepších seriálových novinek první poloviny roku 2019

Tipy na film  |  včera 0:00  |  4

55 nejlepších sci-fi seriálů od roku 2010 do současnosti

V minulém desetiletí se televizní tvorba v oblasti sci-fi rozmohla a my se tak dočkali desítek nových projektů. Vybrali jsme tedy 55 nejrůznějších sci-fi seriálů, které patří mezi ty nejlepší. Je jen na vás, zda si vyberete postapokalyptickou řež, putování vesmírné lodi nebo galaktický babysitting. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  10

21 nejočekávanějších červnových novinek na Netflixu

Květnové novinky už máte v merku a začínáte vyhlížet, co se na Netflixu chystá v budoucích týdnech? Pak jste na správné adrese. Vybrali jsme pro vás 21 filmů a seriálů, které se během června objeví na Netflixu a rozhodně by vám neměly utéct. číst více

Tipy na film  |  před 4 dny  |  49

10 novinek (nejen) na Netflixu, které byste měli dohnat o víkendu

Nebudeme si lhát. Uplynulý týden byl ze strany Netflixu na megalomanské pecky skoupý. To ale neznamená, že se nenajdou zajímavé kousky, které se hodí jak na Netflixu, tak na jiných streamovacích službách dohnat. Ostatně právě tyhle slabší týdny jsou na trochu té alternativy a plnění restů perfektní. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  174

9 filmů s hereckým obsazením, bez kterého si je nelze představit

Bez určitých herců bychom si určité postavy neuměli představit. Ať už díky typovému castingu, nebo perfektní herecké metodě, která dá postavě vlastní osobnost. V následujícím článku najdete několik herců, kteří byli perfektní volbou pro svou filmovou roli. číst více

Tipy na film  |  před 6 dny  |  113

55 nejlepších filmů delších než tři hodiny

I když už je venku hezky, pořád si lze v této pochmurné době najít i trochu více času na delší filmový zážitek. Pokud vás už unavuje binge watch seriálových sezón a raději byste si doplnili vzdělání o pekelně dlouhé filmové klasiky, tak jsme vám vybrali 55 nejlepších snímků delších než 180 minut. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist