FB pixel TP pixel
Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © Disney

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu

Je to přesně rok, co do Česka vstoupila služba Disney+. Co všechno přinesla, co se u nás mezitím změnilo a jak po roce hodnotíme její vstup ve srovnání s ostatními službami? Pojďme se podívat na všechny zásadní oblasti.

14. 6. 2023 19:20 | Streaming novinky

Lepší pozdě nežli později

Když se v létě 2019 představovala služba Disney+ a její postupné rozbíhání do všech koutů světa, svítilo pro náš region nepříliš lichotivé datum “druhá polovina roku 2021”. Jak už to u hollywoodských společností bývá, byli jsme na chvostu, předběhla nás výrazně nejen západní Evropa, ale i Latinská Amerika či vybrané státy jihovýchodní Asie. Termín se bohužel poté ještě posunul a po několika spekulacích se stanovil termín na 14. červen 2022. V přibližně stejnou dobu dostaly službu Disney+ nejen Slovensko, Polsko a další státy střední a východní Evropy, ale také většina států arabského světa ze severní Afriky a Blízkého východu. Pro Disney+ se mimochodem jednalo o největší skok v počtu zemí najednou v tak krátkém čase. A na dlouhou dobu také poslední, od té doby už se služba s výjimkou Filipín do dalších zemí neposunula. Bez Disney+ je dnes například zbytek Afriky, celá střední Asie a samozřejmě z politických důvodů Čína s Ruskem.

Start skoro za jedna

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © Disney

Start Disney+ přišel v Česku jen 3 měsíce poté, co u nás velkým restartem prošla služba HBO GO, nově přejmenovaná na HBO Max. Tam se to neobešlo úplně bez problémů a zklamání z chybějících titulů bylo velké, Disney+ to měl o něco jednodušší. Lidé žádnou předešlou verzi neznali a také technicky už nedocházelo k problémům s dostupností či vypadáváním, jako se stalo například při spuštění v USA. Podobně, jako při startu v jiných zemích a podobně jako právě u již zmíněného HBO Max, zaútočil Disney+ slevovou akcí. Ta nebyla tak hezká jako HBO Max a nabízela pouze levnější roční předplatné (místo stávajících 1990 Kč jen 1590 Kč). Tuto nabídku už dnes nezískáte, přesto je roční předplatné stále výhodnější než měsíční za 199 Kč. To zatím zůstává a jak jsme psali před rokem, je to nejdražší Disney+ z nových zemí. Vzhledem k problematické kondici celé služby se ovšem dá čekat, že zdražení nyní pocítí úplně všichni, agresivní cena 199 Kč (či chcete-li 8 euro) není dlouhodobě udržitelná. Už je v podstatě ohlášené, že cena buď zůstane, ale přibudou reklamy a nebo se zvýší cena a nebudou reklamy. Takto už to funguje v USA, uvidíme, kdy změny dorazí k nám.

Nabídka roste pomalu

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © Lucasfilm

Před rokem se u nás Disney+ spouštěl s nabídkou cca 1600 filmů a seriálů, nyní napočítáme už téměř 1900 titulů. Nabídka už během spuštění byla více než solidní a nechyběla většina pecek, které jsme v našem regionu mohli čekat. Za největší zklamání jsme považovali chybějící původní Akta X, ale z hlediska hlavních pecek (Star Wars, Marvel, Pixar) bylo vše komplet. Aktuálně už je nabídka počtem srovnaná s tím, co má celá Evropa nebo Kanada, tedy včetně dospěláckých filmů a seriálů značky Star. Ta je pro pořádek v USA či Latinské Americe zastoupená v extra službě (v USA Hulu, v Latinské Americe Star+), my tedy platíme jednu cenu za víceméně dvě služby. V USA se sloučení Disney+ a Hulu chystá na konec roku. Během uplynulého roku dorazily každopádně i chybějící Akta X a další menší dluhy. Naopak - nejen u nás - začaly překvapivě z úsporných důvodů mizet známé seriály a dokumenty, a to včetně vlajkových Disney+ Originals jako byl třeba seriál Willow. Disney+ tím šetří peníze a jak sám nevyloučil, jeho původní i nepůvodní obsah se může zase někdy objevit na jiné platformě.

Jen titulky nestačí

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © 20th Century Studios

Nejvíce diskutovanou věcí při spuštění každé nové služby v Česku je podpora češtiny. Ze strany Netflixu či Amazon Prime Video jsme si zvykli při startu na odbyté zacházení a do dneška je jejich nabídka maximálně ze dvou třetin lokalizovaná. Disney+ při startu nabízel zhruba 1400 ze 1600 pořadů s českou podporou, z nichž cca 1000 mělo český dabing, zbytek alespoň titulky. Číslo k dnešnímu dni se změnilo nepatrně. K 300 extra novým pořadům jen u necelé stovky existuje dabing, u naprosté většiny z nich jsou potom české titulky. Z reakcí uživatelů je vidět, že dabing vybraným lidem chybí bez ohledu na jejich věk či zaměření titulu. Takže i zpožděná Akta X jsou jen s titulky a nové, dospělejší seriály taktéž. Samozřejmě stále platí, že pokud se jedná o velké filmy z kin (Marvel, Pixar), tam dabing je, u Disney+ originálů se ho dočkají jen ty největší pecky typu Mandalorian. Pro pořádek dodáme, že rozhraní na nás od prvního dne mluví česky.

Chybí velké seriálové hity

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © Disney

Disney+ obecně v prvních letech nešetřil s investicemi do nových seriálů a filmů, ale zrovna poslední rok musel dost zpomalit. O mizení vybraných novinek už řeč byla, celý Disney ovšem bojuje s jistou únavou materiálu a ambiciózní seriály typu Obi-Wan Kenobi, Ms Marvel, She-Hulk či Pinocchio moc u diváků či u kritiků nezabraly, dojem částečně napravil jen Andor. A letos se na velkou pecku nejen u nás ještě čeká, a to už je červen. Třetí řada Mandaloriana diváky zklamala, hraný Peter Pan a Wendy nabídkou jen prošuměl. Ne naplat mezi seriály nejen u nás v popularitě stále vedou Simpsonovi, Jak jsem poznal vaši matku, Chirurgové a další staré klasiky. Také ve filmech se jede na opáčko dětská klasika jako Odvážná Vaiana, Encanto, Auta či Ledové království, které jen občas při online premiéře naruší dočasná popularita nových marvelovek jako je Ant-Man 3 nebo Black Panther 2. Pověst budou chtít napravit do konce roku druhá řada Lokiho a nebo již za týden nová marvelovka Tajná invaze, ale jak už ukázalo publikum poslední dobou několikrát, ani MCU už není takovým tahákem jako bývalo. Kvalitativně tak vyhlížejte spíš lehce zpožděné premiéry dospěláckých seriálů z Hulu, jako je Medvěd (nová řada už koncem června).

Stane se českou trojkou?

Disney Plus má po roce v Česku 1900 titulů a roste. Zklamal cenou a nedostatkem dabingu © Lucasfilm

Disney+ se nebál od prvních dnů u nás opřít do propagace a jeho reklamy nešlo na internetu i mimo něj první týdny přehlédnout. I dnes se stále nebojí se neustále připomínat, i když jak je vidět z odstavce výše, nemůže se úplně opřít o nové masové pecky či nekonečnou pokladnu na propagaci. Tak jako tak, Disney+ u nás začal bojovat nejen proti Netflixu či HBO Max, ale i proti domácí konkurenci jako Voyo. Během posledních tří měsíců přibyla navíc hned trojice dalších nováčků - SkyShowtime od hollywodského dua Paramount + Universal, další domácí zástupce Prima+ a nakonec menší evropský zástupce Canal+. Podle různých průzkumů a zdrojů dat vyplývá, že by žebříčku u nás stále měl vévodit Netflix (odhad 600 000+ předplatitelů), potvrzenou dvojkou je Voyo (350 000+). Čísla HBO Max jsou nekonečným sporem, zda počítat celou základnu kabelového HBO u nás (odhad 700 000+) či jen aktivní HBO Max předplatitele (odhad 300-350 000). Tak jako tak, pro Disney+ bychom mohli podle dat z konce roku 2022 dopočítat základnu v Česku zhruba ve velikosti 200 000+ předplatitelů. Vše vyjma Voya jsou to samozřejmě jen odhady, protože služby lokální čísla neposkytují. U Disney+ platí podobný vzorec, který je vidět ve zbytku světa - po rychlém startu obvykle následuje fáze stagnace, celosvětová čísla Disney+ dokonce aktuálně klesají. Na našem trhu (i podle našich dat) zatím tedy Disney+ v pohodě přejel slabší konkurenci typu Prime Video, SkyShowtime či Apple TV+, ale na stupně vítězů zatím nedosáhl.

Zdroj: Autorský text / FlixPatrol / Dataxis

Přidejte se do skupiny Disney+ Česko na Facebooku pro další novinky ze světa Disney.
Reklama
Tomáš Vyskočil
Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.
Netflix slaví úspěch dvou akčních novinek. Lámou historické rekordy sledovanosti
Netflix slaví úspěch dvou akčních novinek. Lámou historické rekordy sledovanosti
12.06.2023 15:00:00 | Streaming novinky

Největší streamovací službě se na akčním poli nesmírně daří. Již tento týden Netflix uvede očekávané pokračování hitu Vyproštění. V posledních týdnech ale zaznamenal úspěch hned s dvojicí zástupců explozivního žánru.

Netflix vyzrál na příživníky sdílející hesla. Nárůst nových předplatitelů trhá rekordy
Netflix vyzrál na příživníky sdílející hesla. Nárůst nových předplatitelů trhá rekordy
11.06.2023 14:30:00 | Streaming novinky

Zdá se, že Netflix zase jednou odhadl trh a dokázal objevit novou zlatou žílu, kterou je nyní odhodlám vykutat. Ačkoli se proti zamezení sdílení hesel řada uživatelů vymezila, nová data jasně ukazují, že se postupně podřizují a za předplatné nově platí.

Streameři podléhají mamonu peněz. I Amazon chce více reklam
Streameři podléhají mamonu peněz. I Amazon chce více reklam
09.06.2023 15:30:00 | Streaming novinky

Podle informací deníku Wall Street Journal to vypadá, že se Amazon se svou streamovací službou Prime Video přidá k ostatním velkým streamerům a zavede nový reklamami podpořený tarif.

Disney se zbavil filmů a seriálů za 1,5 miliardy a chystá další čistku obsahu
Disney se zbavil filmů a seriálů za 1,5 miliardy a chystá další čistku obsahu
05.06.2023 16:15:00 | Streaming novinky

Kvůli nedávné čistce v katalogu streamovací služby Disney+ si nyní předplatitelé nemohou pustit seriály jako Willow nebo Dollface. Zábavní gigant nyní potvrdil, že to nebyla poslední redukce jeho katalogu a v budoucnu zmizí další pořady.