FB pixel
Zdroj:
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Podrobné informace o jednotlivých mapách a grafech získáte vždy kliknutím na obrázek či název kapitoly

Vývoj počtu filmů a seriálů na českém Netflixu

Vývoj počtu filmů a seriálů na českém Netflixu

Netflix k nám vstoupil v rámci své celosvětové expanze na začátku roku 2016, ale zpočátku moc důvodů k nadšení nebylo. Jen necelých 700 titulů, žádná česká podpora a navíc chyběly i některé původní kousky z kuchyně Netflixu, jako třeba Domek z karet. V rámci šíře nabídky se už během roku 2016 situace začala rychle zlepšovat a Netflix začal český katalog postupně rozšiřovat, brzy také zpřístupnil svoji původní tvorbu komplet. Neustává ani v posledních měsících a před pár týdny překročilo číslo pomyslnou metu 5.000 titulů. Výraznějšího nárůstu se už ale asi nedočkáme, víme, že přejatý katalog se bude kvůli konkurenci postupně zužovat, přibyde ale zase zřejmě více lokální tvorby z celého světa.


Kde v Evropě najdete na Netflixu nejvíce titulů?

Kde v Evropě najdete na Netflixu nejvíce titulů?

Častým nářkem uživatelů je, že Netflix u nás není tak kvalitní jako v USA nebo v Západní Evropě. Tento argument šlo používat především po vstupu Netflixu na náš trh na začátku roku 2016, ale jak ukazuje graf výše, dosáhli jsme aktuálně číslovky přes 5.000. Jak si stojíme oproti ostatním zemím? Tak například oproti USA ztrácíme už jen zhruba 20 %, americký Netflix totiž aktuálně nabízí jen cca 6.000 titulů. O něco menší je ve Velké Británii či Irsku, ale pak už následuje Česko, Slovensko a Maďarsko. Ano, na počet titulů (na konkrétní kvalitu teď nekoukáme) jsme na tom výrazně lépe než většina zemi Západní Evropy a lépe než Polsko. Proč tomu tak je? Má to vícero důvodů - v západních zemích panuje větší konkurence a spoustu obsahu už nakoupil někdo jiný. Netflix se také drží pravidla, že v těchto zemích chce mít každou novinku lokalizovanou (titulky nebo dabing), což pozdrží rychlé nasazování. To typicky zpomaluje třeba Polsko, které má plnou lokalizaci od léta 2016. U nás či v Maďarsku na podobný přístup zatím čekáme a tudíž k nám Netflix hrne vše, co může a jak nejrychleji může.


Ze kterých zemí pochází filmy a seriály na Netflixu?

Ze kterých zemí pochází filmy a seriály na Netflixu?

Kvantita samozřejmě není vše, jak ale posoudit kvalitu? Jednou možností je pohled na to, odkud pochází jednotlivé filmy a seriály. Udělali jsme pečlivý rozbor všech 5.000 kousků podle toho, ze které země pochází. Výsledky vás možná překvapí, neboť pouze něco málo přes třetinu nabídky má na sobě značku “Made in USA”. Druhou nejpočetnější zemí původu je Indie, teprve třetí je s velkým odstupem Velká Británie. Velké zastoupení mají na českém Netflixu také tituly z Jižní Korei či Japonska, naopak nedostává se nám zatím moc německých, francouzských a dalších evropských kousků. Český prapor na Netflixu drží zatím 2 celovečerní filmy (Lída Baarová a Milada), Slovensko zastupuje 1 dokument (Polárník), českou stopu u seriálu Haunted ale počítáme kvůli produkční společnosti mezi USA. Zhruba 500 titulů jsme nebyli ani s pomocí IMDB schopni zařadit do žádné země.


Vývoj počtu českých titulků na Netflixu

Vývoj počtu českých titulků na Netflixu

Lokalizace je stále bolavou patou Netflixu, dlouhá léta jsme se museli spokojit jen s několika málo tituly, navíc často přejatými. V posledních týdnech se situace prudce mění a masivně stoupá počet přeložených filmů i seriálů. Ještě na začátku roku mělo českou podporu zhruba 200 titulů ze současné nabídky, teď už jich je přes 750, tedy zhruba 15% celkové nabídky. Jak jsme informovali na začátku roku, Netflix aktuálně zaměstnává zhruba 30 českých překladatelů, a jak nám sami sdělují, jsou vytížení na plný výkon. Překladů se tak dočkávají i původní seriály, škoda, že zatím není pravidlem, že každá velká seriálová novinka má okamžitě české titulky. Výběr překladů je také hodně nahodilý, někdy jsou přeložené opravdu obskurní kousky, naopak na titulky u původních seriálů se musí čekat. Kompletní seznam můžete sledovat na naší samostatné stránce, novinky okolo překladů píšeme také na naši facebookovou stránku Netflix CZ/SK Fans. Tam se třeba můžete dozvědět, že Netflix v posledních týdnech doslova obsadil česká dabingová studia a podle všeho se brzy dočkáme české verze u seriálů jako Černé zrcadlo nebo Stranger Things.


Kolik je na Netflixu původních seriálů a filmů?

Kolik je na Netflixu původních seriálů a filmů?

S tím, jak stáhl svoje tituly z Netflixu konkurenční Disney a o podobném kroku uvažují také další giganti jako Warner (Přátelé) nebo Universal, stouplo výrazně procento titulů, které patří přímo Netflixu. Buď se jedná přímo o jeho tvorbu (Domek z karet, Stranger Things ale i Marvel seriály jako Daredevil) a nebo o exkluzivní celosvětová práva. Značku Netflix Original jsme napočítali celkem u 850 kousků, dalších zhruba 300 můžeme pojmenovat jako Netflix Distribution, protože Netflix k nim pro většinu teritorií vykoupil exkluzivní práva (viz Cloverfield Paradox nebo Anihilace či třeba i seriál Černá listina) a na jiné streamovací službě nejsou a zřejmě nikdy nebudou. Zbytek titulů se může objevit jinde, ale protože se jedná většinou o asijské seriály (viz naše rozdělení na země výše), nebude o ně příliš velký boj. Ještě dodáme, že z nabídky cca 5.000 titulů je aktuálně zhruba 500 filmů, které proběhly našimi kiny a můžeme je tedy považovat za velké kinohity.


Počty předplatitelů Netflixu v Česku a dalších zemí Evropy

Počty předplatitelů Netflixu v Česku a dalších zemí Evropy

Kolik má u nás Netflix předplatitelů? Toto je otázka za milión, protože Netflix podrobná data o počtech svých předplatitelů nezveřejňuje. Pouze ve svých výročních zprávách uvádí rozdělení na USA a zbytek světa. Za první čtvrtletí roku 2019 dosáhl počet předplatitelů celkem 148,8 miliónů, z toho 60,2 miliónů připadá na USA. Pro svět tedy zbývá 88,6 miliónů a zde už tedy existují jen odhady. Ty dávají dohromady průběžně společnosti jako Ampere Analytics, Statista, DigitalTVReport a další, podle jejichž dat jsme zkusili sestavit průměrný model a ten vypadá následovně:

  • Kanada cca 6 miliónů
  • Střední a Jižní Amerika cca 18 miliónů
  • Afrika od rovníku dolů cca 1 milión
  • Střední východ+Severní Afrika cca 3 milióny
  • Dálný východ + Austrálie cca 18 miliónů
  • Západní Evropa cca 38,5 miliónu
  • Východní Evropa cca 3 milióny

Má se za to, že polovinu trhu našeho regionu dělá Polsko+Rumunsko+Rusko, na menší státy připadá tedy cca 1,5 miliónu. Odtud už se blížíme k odhadu pro Česko, který aktuálně za nás činí cca 100.000 předplatitelů. Data jsme porovnávali s jinými údaji, jako jsou trendy na Google nebo oblast zájmu na Netflixu a došli jsme poměrně k tomuto číslu. Minulý rok na jaře jsme odhadovali cca 50.000 a trendy značí zhruba 2x vyšší zájem, což naše odhady potvrzuje. Na interaktivní mapě se můžete podívat, jak to vypadá podrobně v Evropě.


Podrobné interaktivní tabulky a grafy si můžete zobrazit vždy kliknutím na nadpis či obrázek z kapitoly. Data se budou průběžně aktualizovat, takže se kdykoliv můžete na konkrétní grafy vrátit a vidět postupný vývoj. A jsou nějaké další statistiky, které vás zajímají? Dejte nám vědět do komentářů.

Kolik lidí má u nás Netflix? Kolik filmů má titulky? Máme novou studii!  |  Streaming novinky  |   |  41 líbí se

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Kolik lidí má u nás Netflix? Kolik filmů má titulky? Máme novou studii!

Streaming novinky  |  před 4 hodinami

Hra na oliheň zajistí Netflixu rekordní zisky. Insider odhalil závratnou částku

Jihokorejské drama Hra na oliheň, které poslední týdny válcuje internet, se Netflixu podle uniklých informací, bohatě vyplatí. Seriál patřící pod zmiňovanou platformu se stal minulý týden jejím vůbec nejsledovanějším a vypadá to, že se svým úspěchem zdaleka nekončí. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny

Hra na oliheň se stává nejsledovanějším Netflix titulem!

Ještě ani neuplynul měsíc od premiéry a sám Netflix se pochlubil čísly, které jsme nečekali ani v těch nejdivočejších snech. Seriál Hra na oliheň vidělo během prvních 17 dní neuvěřitelných 111 miliónů lidí a s velkým odskokem tak překonal dosavadní špičky jako Vyproštění nebo Bridgerton. číst více

Streaming novinky  |  před 14 dny

HBO MAX představilo detailní plány. I v Česku nabídne revoluci kinotrhu

HBO MAX dnes slavnostně oznámilo expanzi do Evropy, což sice už víme několik měsíců, ale přece jen se nějaké drobnější novinky urodily. Pojďme si tedy shrnout, co na dnešním představení zaznělo. číst více

Streaming novinky  |  před 15 dny

Warneři litují. Kde se stala při uvádění kinofilmů na HBO chyba?

Generální ředitel WarnerMedia Jason Kilar, stojící za rozhodnutím o souběžném uvádění filmů na HBO Max i v kinech, se rozhovořil o tomto významném strategickém rozhodnutí. Jak jej dnes s odstupem vnímá? číst více

Streaming novinky  |  před 27 dny

Netflix vybral první lokaci, kde nabízí služby zcela zdarma

Netflix se snaží nejrůznějšími způsoby přilákat ke své službě nové zákazníky. Nyní se rozhodl nabídnout nový tarif, který je úplně zdarma. Kdo si jej může pořídit a jaké má omezení? číst více

Cache: TOPlist TOPlist TOPlist