FB pixel

Okresní přebor (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

Roku 2010 vtrhl na obrazovky TV Nova šestnáctidílný seriál Okresní přebor, který zaznamenal pronikavý úspěch. Příběh fotbalového klubu TJ Slavoj Houslice duchovně odkazoval na Kachyňův snímek Kožené slunce a hlavní herci z tohoto polozapomenutého skvostu, jmenovitě Onřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas, si své úlohy zopakovali i zde. Kombinace vtipných momentů a reálného pohledu na okresní fotbalové soutěže časem zlidověla a některé hlášky se ve fotbalu uchytily a jsou používány dodnes. O dva roky později se Okresní přebor přesunul do kin a ve filmu s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka jsme viděli legendárního trenéra s licencí. Hlavní role se chopil herec Dejvického divadla Miroslav Krobot a kromě něj jsme se dočkali i Jana Hartla, pro kterého se jednalo o jednu z posledních rolí, než se loni opět vrátil k filmu. Snímek posbíral vcelku dobrá hodnocení, někteří fanoušci seriálu jej však označili za velmi slabý odvar původní tvorby.

Čtvrtá hvězda (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

Ansámbl Dejvického divadla se představil i v komedii o snaze získat čtvrtou hvězdu v jednom pražském hotelu. Hlavní role se zde ujal Václav Neužil, kterého seriál proslavil a pomohl mu získat další angažmá. Vedle něj vidíme v mnoha komických situacích i další členy sehraného Dejvického týmu. Jedna z epizod pak slouží jako pocta herci DJC Janu Kašparovi, který zemřel krátce před jejím uvedením. Palčivá sonda do světa českého hotelového prostředí se na rozdíl od Okresního přeboru vysílala na České televizi, které se podařilo konkurenci přetáhnout skvělé scenáristické duo.

Trpaslík (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

I když i Trpaslíka původně plánovali pro Novu, další seriál populárních tvůrců opět běžel na ČT 1. Tentokráte se jedná o určitou variaci na populární normalizační komedii Létající Čestmír a představitel dětského hrdiny let osmdesátých si dokonce v Trpaslíkovi zahrál menší roli. Jednoduchý příběh o kouzelném sádrovém trpaslíkovi, který promění jednoho chlapce v černocha a z unavené matky udělá sexbombu, proslavil herce Martina Hofmanna, budoucí hvězdmu Mostu, jenž byl do té doby známý hlavně kvůli Ulici, a svůj part v něm odehrály i herecké ikony Josef Abrhám či Petr Nárožný.

Vyšehrad (Scénář: Kolečko)

Na sklonku roku 2016 zaskočil všechny seriál Vyšehrad, který popisuje kariéru vyhaslého fotbalového talentu Julia Lavického. Ve spolupráci s hlavním hrdinou Jakubem Štáfkem a Tomášem Vávrou se na scénáři podílel i Petr Kolečko a na ploše deseti dílů jsme viděli boj fotbalisty, který má podle všech po kariéře proti všem neduhům a nástrahám v cestě zpět na prvoligové trávníky. Příběhy Laviho se v brzké době vrátí s druhou sérií, na které by se už Kolečko neměl podílet.

Lajna (Scénář: Kolečko)

Úspěch Vyšehradu přiměl Petra Kolečka k napsání dalšího seriálu ze sportovního prostředí. V dalším projektu prozaicky nazvaném Lajna jsme se ale přesunuli ze zelených pažitů na ledová kluziště, kde se představil svérázný trenér Hrouzek v podání Jiřího Langmajera a jeho syn Patrik, kterého si zahrál Zdeněk Piškula. Tuto dvojici krásně doplnila přihlouplá prostitutka Deniska, již si s chutí zahrála Hanka Vagnerová, a vznikla třaskavá směs, která oslovila spoustu diváků a nabídla vyrovnanější podívanou, než Vyšehrad, který se ve své druhé polovině výrazně zhoršil. Velký úspěch podnítil Kolečka k napsání druhé řady, kterou uvidíme už velmi brzy.

Přijela pouť (Scénář: Kolečko)

Další Kolečkův seriál, který má za sebou první řadu na Stream.cz, Přijela pouť, ukázal situaci v porevolučním Československu a život jedné typické světské rodiny, do které se vrací jeden z jejích členů, jenž vystudoval práva. Seriál si nebere servítky a kromě černého humoru v něm vidíme i několik vražd a finančních podvodů. Po deseti dílech je ale nepravděpodobné, že bychom se dočkali druhé řady.

Autobazar Monte Karlo (Režie a spolupráce na scénáři: Prušinovský)

Komediální seriál z produkce Stream.cz opět ukázal komediální talent Petra Čtvrtníčka, který se pro roli Karla Čížka narodil. Vedle něj nabídl seriál i dnes již zlidovělé postavy automechanika Bódi a účetní Bubliny. Seriál se dočkal dvou sérií a na Streamu patří mezi nejpřehrávanější pořady. Prušinovský napsal seriál společně s Robertem Geislerem a Tomášem Hodanem a o režii se podělil s Andy Fehu, tvůrcem Pěstírny.

Život je hra (Režie: Prušinovský)

Remake norského sitcomu, který vznikl jako původní produkce nové internetové televize Mall TV, představuje mladíka Štěpána, jehož život a úsměvné situace komentují dva komentátoři v podání Michala Suchánka a Petra Marka. Deset dílů představilo různorodé komické situace a jednání o druhé řadě pokračují.

Nevinné lži (Scénář: Kolečko, režie: Prušinovský)

Nerozluční spolupracovníci Kolečko a Prušinovský se podíleli i na tvorbě seriálového cyklu Nevinné lži, přičemž oba napsali po jednom dílu v rámci první série. Kolečko ve své epizodě spolupracoval s příležitostným režisérem Vojtěchem Kotkem, zatímco Prušinovský si svou epizodu napsal i natočil sám.

Gympl (Režie: Prušínovský)

Jan Prušinovský ve spolupráci s TV Nova nepřichystal jen populární Okresní přebor, ale podílel se i na scénáři k seriálu, který se sice vysílal jen rok, ale dočkal se téměř sta dílů. Příběh krachující školy se dočkal rozporuplných rozhodnutí a to přesto, že se v něm objevily nejrůznější herecké hvězdy jako Karel Heřmánek či Libuše Šafránková. Jedná se o jeden z mála projektů, na kterých se Prušinovský podílel na scénáři, nikoliv však na režii.

Filmy

Kromě seriálové tvorby se Petr Kolečko věnuje i psaní filmových scénářů a díky spolupráci na Masarykovi má ve sbírce i Českého lva. Nyní se vrhl i na režii a již letos uvidíme jeho debut Přes prsty, který ukáže Petru Hřebičkovou v roli plážové volejbalistky. Ke sportům a dalším fyzickým aktivitám má kromě seriálů blízko i ve filmech, napsal scénář k Padesátce a Bajkerům. Prušínovský se sice podílel na scénáři k filmu Rafťáci a natočil komedii František je děvkař, pořádně se ale ukázal až filmovým Okresním přeborem, na který navázal tragikomedickou sondou do života rozdílných bratrů Kobry a užovky. Snímek se natáčel v nevzhledných končinách Kladna a Kralup nad Vltavou a odkazoval v mnohém na sociální problémy, které se těchto měst týkají. Můžete ho tedy brát jako filmovou obdobu Mostu.

10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!  |  Tipy na film  |  před 2 měsíci  |  1381 přečtení  |  62 líbí se  |  1 komentář

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.

Komentáře k článku 10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!

Další články jako 10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!

Tipy na film  |  dnes 0:00

8 seriálů, které můžete zkusit, pokud už vám Hra o trůny leze krkem

Ať už jste na Hru o trůny dřív koukali, ale přestala vás bavit, nebo jste nikdy neviděli ani jednu epizodu, aktuální mánie kolem finální řady tohohle televizního kolosu pro vás určitě musí být otravná. Tak to pusťte z hlavy a radši zkoukněte něco z našeho výběru. číst více

Tipy na film  |  včera 0:00

10 velikonočních tipů na filmy a seriály až zmizí všichni koledníci

Jako každé svátky, i Velikonoce jsou pro spoustu z nás obdobím spíše shonu než odpočinku. Pokud ale potřebujete zabavit sebe poté, co jste uspokojili všechny koledníky, anebo jen potřebujete posadit děti k televizi, máme pro vás 10 filmových a seriálových tipů, které by vám měly pomoci. číst více

Tipy na film  |  před 2 dny  |  48

Fenomén Steven Seagal: Mistr aikida, který se stal svérázem akčňáků 90. let

Stevena Seagala pamatujeme jako spoustu věcí. Jako zástupce šerifa, který se s ničím příliš nepárá, jako amerického velvyslance pro Rusko, muzikanta, nebo jako obtloustlou hvězdu laciných východoevropských béček. Nic z toho by nás ale nezajímalo, kdyby nebyl hrdinou akčních nářezů 90. let. číst více

Tipy na film  |  před 3 dny  |  13

Jak na sebe navazují snímky z hororového vesmíru Conjuringverse?

Do kin vstupuje horor La Llorona: Prokletá žena, jenž je součástí rozrůstajícího se filmového vesmíru Conjuringverse. Následující článek mapuje celé univerzum a vysvětlí vám, jak jdou jednotlivé filmy chronologicky za sebou. číst více

Tipy na film  |  před 5 dny  |  44

Co všechno můžeme čekat od Avengers: Endgame?

Na konci Infinity War hrdinská sestava prohrála a způsobila nám infarktové čekání na pokračování. Rok se však s rokem sešel a do premiéry zbývá jen pár dní. Sesbírali jsme proto informace ze všech koutů internetu, přidali pár vlastních tužeb a nabízíme vám desítku důvodů, proč se uvidíme v kině. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist