FB pixel

Okresní přebor (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

Roku 2010 vtrhl na obrazovky TV Nova šestnáctidílný seriál Okresní přebor, který zaznamenal pronikavý úspěch. Příběh fotbalového klubu TJ Slavoj Houslice duchovně odkazoval na Kachyňův snímek Kožené slunce a hlavní herci z tohoto polozapomenutého skvostu, jmenovitě Onřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas, si své úlohy zopakovali i zde. Kombinace vtipných momentů a reálného pohledu na okresní fotbalové soutěže časem zlidověla a některé hlášky se ve fotbalu uchytily a jsou používány dodnes. O dva roky později se Okresní přebor přesunul do kin a ve filmu s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka jsme viděli legendárního trenéra s licencí. Hlavní role se chopil herec Dejvického divadla Miroslav Krobot a kromě něj jsme se dočkali i Jana Hartla, pro kterého se jednalo o jednu z posledních rolí, než se loni opět vrátil k filmu. Snímek posbíral vcelku dobrá hodnocení, někteří fanoušci seriálu jej však označili za velmi slabý odvar původní tvorby.

Čtvrtá hvězda (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

Ansámbl Dejvického divadla se představil i v komedii o snaze získat čtvrtou hvězdu v jednom pražském hotelu. Hlavní role se zde ujal Václav Neužil, kterého seriál proslavil a pomohl mu získat další angažmá. Vedle něj vidíme v mnoha komických situacích i další členy sehraného Dejvického týmu. Jedna z epizod pak slouží jako pocta herci DJC Janu Kašparovi, který zemřel krátce před jejím uvedením. Palčivá sonda do světa českého hotelového prostředí se na rozdíl od Okresního přeboru vysílala na České televizi, které se podařilo konkurenci přetáhnout skvělé scenáristické duo.

Trpaslík (Scénář: Kolečko, Prušinovský, režie: Prušinovský)

I když i Trpaslíka původně plánovali pro Novu, další seriál populárních tvůrců opět běžel na ČT 1. Tentokráte se jedná o určitou variaci na populární normalizační komedii Létající Čestmír a představitel dětského hrdiny let osmdesátých si dokonce v Trpaslíkovi zahrál menší roli. Jednoduchý příběh o kouzelném sádrovém trpaslíkovi, který promění jednoho chlapce v černocha a z unavené matky udělá sexbombu, proslavil herce Martina Hofmanna, budoucí hvězdmu Mostu, jenž byl do té doby známý hlavně kvůli Ulici, a svůj part v něm odehrály i herecké ikony Josef Abrhám či Petr Nárožný.

Vyšehrad (Scénář: Kolečko)

Na sklonku roku 2016 zaskočil všechny seriál Vyšehrad, který popisuje kariéru vyhaslého fotbalového talentu Julia Lavického. Ve spolupráci s hlavním hrdinou Jakubem Štáfkem a Tomášem Vávrou se na scénáři podílel i Petr Kolečko a na ploše deseti dílů jsme viděli boj fotbalisty, který má podle všech po kariéře proti všem neduhům a nástrahám v cestě zpět na prvoligové trávníky. Příběhy Laviho se v brzké době vrátí s druhou sérií, na které by se už Kolečko neměl podílet.

Lajna (Scénář: Kolečko)

Úspěch Vyšehradu přiměl Petra Kolečka k napsání dalšího seriálu ze sportovního prostředí. V dalším projektu prozaicky nazvaném Lajna jsme se ale přesunuli ze zelených pažitů na ledová kluziště, kde se představil svérázný trenér Hrouzek v podání Jiřího Langmajera a jeho syn Patrik, kterého si zahrál Zdeněk Piškula. Tuto dvojici krásně doplnila přihlouplá prostitutka Deniska, již si s chutí zahrála Hanka Vagnerová, a vznikla třaskavá směs, která oslovila spoustu diváků a nabídla vyrovnanější podívanou, než Vyšehrad, který se ve své druhé polovině výrazně zhoršil. Velký úspěch podnítil Kolečka k napsání druhé řady, kterou uvidíme už velmi brzy.

Přijela pouť (Scénář: Kolečko)

Další Kolečkův seriál, který má za sebou první řadu na Stream.cz, Přijela pouť, ukázal situaci v porevolučním Československu a život jedné typické světské rodiny, do které se vrací jeden z jejích členů, jenž vystudoval práva. Seriál si nebere servítky a kromě černého humoru v něm vidíme i několik vražd a finančních podvodů. Po deseti dílech je ale nepravděpodobné, že bychom se dočkali druhé řady.

Autobazar Monte Karlo (Režie a spolupráce na scénáři: Prušinovský)

Komediální seriál z produkce Stream.cz opět ukázal komediální talent Petra Čtvrtníčka, který se pro roli Karla Čížka narodil. Vedle něj nabídl seriál i dnes již zlidovělé postavy automechanika Bódi a účetní Bubliny. Seriál se dočkal dvou sérií a na Streamu patří mezi nejpřehrávanější pořady. Prušinovský napsal seriál společně s Robertem Geislerem a Tomášem Hodanem a o režii se podělil s Andy Fehu, tvůrcem Pěstírny.

Život je hra (Režie: Prušinovský)

Remake norského sitcomu, který vznikl jako původní produkce nové internetové televize Mall TV, představuje mladíka Štěpána, jehož život a úsměvné situace komentují dva komentátoři v podání Michala Suchánka a Petra Marka. Deset dílů představilo různorodé komické situace a jednání o druhé řadě pokračují.

Nevinné lži (Scénář: Kolečko, režie: Prušinovský)

Nerozluční spolupracovníci Kolečko a Prušinovský se podíleli i na tvorbě seriálového cyklu Nevinné lži, přičemž oba napsali po jednom dílu v rámci první série. Kolečko ve své epizodě spolupracoval s příležitostným režisérem Vojtěchem Kotkem, zatímco Prušinovský si svou epizodu napsal i natočil sám.

Gympl (Režie: Prušínovský)

Jan Prušinovský ve spolupráci s TV Nova nepřichystal jen populární Okresní přebor, ale podílel se i na scénáři k seriálu, který se sice vysílal jen rok, ale dočkal se téměř sta dílů. Příběh krachující školy se dočkal rozporuplných rozhodnutí a to přesto, že se v něm objevily nejrůznější herecké hvězdy jako Karel Heřmánek či Libuše Šafránková. Jedná se o jeden z mála projektů, na kterých se Prušinovský podílel na scénáři, nikoliv však na režii.

Filmy

Kromě seriálové tvorby se Petr Kolečko věnuje i psaní filmových scénářů a díky spolupráci na Masarykovi má ve sbírce i Českého lva. Nyní se vrhl i na režii a již letos uvidíme jeho debut Přes prsty, který ukáže Petru Hřebičkovou v roli plážové volejbalistky. Ke sportům a dalším fyzickým aktivitám má kromě seriálů blízko i ve filmech, napsal scénář k Padesátce a Bajkerům. Prušínovský se sice podílel na scénáři k filmu Rafťáci a natočil komedii František je děvkař, pořádně se ale ukázal až filmovým Okresním přeborem, na který navázal tragikomedickou sondou do života rozdílných bratrů Kobry a užovky. Snímek se natáčel v nevzhledných končinách Kladna a Kralup nad Vltavou a odkazoval v mnohém na sociální problémy, které se těchto měst týkají. Můžete ho tedy brát jako filmovou obdobu Mostu.

10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!  |  České novinky  |   |  62 líbí se  |  1 komentář

Ondřej Novotný

Internetový pisálek, který se přes svůj blog a Ednu nakonec dostal i na Filmtoro. Povoláním zatím student, ve volném čase pak zaneprázdněný teoretik komiksových filmů a seriálů, který nevynechá ani jednu nerdskou diskusi. Mezi jeho filmové favority patří Star Wars, Indiana Jones a jakýkoli béčkový film se Sibyl Danning. Mimo film se intenzivně věnuje čtení nejrůznější literatury (převážně té německé), rád vyhledává kvalitní kebab po celé Praze a občas usedne v klubu Chocobamba při poslechu kvalitní žižkovské hudby.


Další články jako 10 dalších seriálů od tvůrců aktuální pecky Most!

České novinky  |  před 28 dny  |  25

10 nových seriálů České televize, za které se nemusíme stydět

Když se řekne český seriál, většina si asi vybaví Ordinaci v růžové zahradě nebo stopadesátou reprízu Chalupářů. Česká televizní tvorba posledních let ale dokazuje, že i televizní zábava může být něco víc než líný páteční večer strávený na gauči s pivem v ruce. A ano, i ta veřejnoprávní! číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  202

K otevření kin dojde 24. května. Půjdeme do nich s respirátory a testem?

Venkovní počasí sice láká opustit domovy a užívat si zaslouženého sluníčka bez respirátoru na nose, řada z nás by ale uvítala i trochu kultury. A zdá se, že je otevření kin na spadnutí. Máme aktuální informace. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  36

Nejlepší cizojazyčný film letošních Oscarů je nyní online zdarma

Pokud jste čerstvého držitele Oscara za nejlepší cizojazyčný film nestihli kvůli pandemii v kině, nemusíte smutnit. Skvělý Chlast s božským Madsem Mikkelsenem je totiž dostupný online zcela zdarma. číst více

České novinky  |  před 1 měsíci  |  19

Netflix a spol. se vrací do Česka. Objem natáčení se blíží rekordnímu roku

Zahraniční filmové štáby se pomalu vrací k objemu natáčení před koronavirovou pandemií a díky systému filmových pobídek se postupně vrací i do Česka. Vypadá to, že míra natáčení by se tak měla vrátit k rekordnímu předpandemickému roku 2019. číst více

České novinky  |  před 2 měsíci  |  75

Nová doba! Ulož.to chce statisíce za své ilegální nabízení filmu Šarlatán

Již mnoho let vedou majitelé práv k audiovizuálním dílům spory se známým českým serverem Ulož.to. V tom současném, který vede distribuční společnost CinemArt o svůj snímek Šarlatán, se překvapivě do protiútoku pustil cloudový server. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist