FB pixel

Zkoušeli jsme si s touto myšlenkou přeci jen pohrát a nabízíme pohled, proč to vlastně dává obrovský smysl a jak to zapadá do současné strategie studia Disney. To nakupuje poslední roky jako o závod (Marvel, Star Wars, Pixar) a zřejmě má ještě zálusk na další zářezy. Všechno to jsou samozřejmě zatím jen spekulace, protože i kdyby k dohodě majitelů došlo, narazí to určitě ještě u antimonopolního úřadu. A možná nejen tam.

Proč by chtěl Disney koupit Fox?

Mohlo by se zdát, že celá uvažovaná koupě je daná tím, že se společnost 21st Century Fox (vlastnící filmová i televizní studia Fox) dostala do nějakých potíží a musí řešit svůj prodej. Ale Foxům se v rámci možností relativně daří a po korporátních přesunech (proto se hlavní firma jmenuje 21st a ne jako dříve 20th Century Fox) se situace stabilzovala. Mateřská společnost by navíc prodala jen část svého portolia - filmovou sekci, televizní stanice Fox či FX - ale nikoli své nejziskovější části, tedy zprávy a sport. Skutečnost je ale taková, že dohodu potřebuje paradoxně víc Disney. I když se mu poslední roky ve filmu daří prakticky cokoliv, na co sáhne, majitelům to nestačí. Cena akcí je sice více než čtyřnásobná než byla před pěti lety, ale třeba oproti minulému roku je tu pokles cen kvůli nižším příjmům.

Starosti dělá majitelům hlavně televizní sekce, která tvoří více než polovinu příjmů - sportovní stanice ESPN bojuje s výrazným odlivem zákazníků, méně se také kouká na televizní kanály Disney. A co teprve potom příjmy ze zábavních parků - ztráty z dva dny zavřeného Disneylandu na Floridě kvůli hurikánu Irma prý jdou do desítek miliónů. Není divu, že oznámení nových Star Wars přišlo zrovna tento týden - šéfové studia potřebovali povzbudit cenu akcí poté, co veřejně oznámili menší příjmy než se čekalo. A co nejvíce potěší dál majitele? No když jim řeknete, že koupíte konkurenci…

Trochu historie ještě nikoho nezabila...

Spojení Disney a Foxu by znamenalo dosti zásadní změnu rozložení sil v současném Hollywoodu. Ostatně obě dvě společnosti patří mezi tzv “velkou šestku”, tedy značky, které vládnou průmyslu už téměř století a stanovují pravidla prakticky pro celý svět. Do velké šestky patří aktuálně ještě studia Warner, Paramount, Universal a Sony (Columbia). Nikdo z nich nemá trvale něco, čemu bychom říkali “stabilní pozice jedničky”, pouze jsou období, kdy se jim daří lépe a kdy se jim daří méně.

U Foxů je to poslední roky slabší. Sice kdysi vládli tabulkám návštěvnosti díky Hvězdným válkám, ale poté jejich otec George Lucas prodal své studio právě Disneymu, musí si na nové díly nechat zajít chuť. James Cameron své pokračování Avatara také oddaluje už skoro deset let. A dříve fungující sci-fi trháky jako Vetřelec, Predátor nebo i Den nezávislosti už také moc nefrčí. Tržby aktuálně drží nad vodou comicsovky (Logan: Wolverine, Deadpool) a animáky (Mimi šéf, částečně Doba ledová). Naopak Disney jede jako dráha a vedle samotných Marvelovek má samozřejmě nové Hvězdné války, animáky od Pixaru a předělávky svých starších klasik (Kráska a zvíře).

Marvelovské zlaté vejce

Nejčastěji se ve zprávách okolo případného spojení obou společnosti skloňovaly licence k Marvel filmům. Ano, filmovému Marvelu dnes chybí doplnit už do svého spojeného vesmíru jen dva hlavní klenoty ze své comicsové tvorby - X-Men a Fantastickou čtyřku. Všechny ostatní se jim podařilo od doby, kdy je museli nuceni rozprodat na všechny strany, zase zpátky shromáždit pod jednou střechu. Nicméně Fox na rozdíl od Sony (Spider-Man) nebo Universalu (Hulk) se nechtěl s Disney o spojení vůbec bavit a raději dál produkuje vlastní filmy. V X-Menech mu to jde tak napůl (drží to hlavně solóvky Wolverina či Deadpoola, s vlastní sérii X-Men je to horší), u Fantastické čtyřky už to třikrát nevyšlo.

Propojení obou společností by ale neznamenalo jen to, že se může na konci příštích Avengers objevít Reed Richards z Fantastické čtyřky nebo že se Spider-Man potká s ve filmu Deadpoolem. Pravý důvod leží v prodejích comicsu a merchandisingu. Když se povede film, má to vliv na prodeje všeho ostatní. Když ne - a případ typicky Fantastické čtyřky to dobře ukázal - vše ostatní ztrácelo smysl. To byl pravý důvod, proč Marvel chtěl získat Spider-Mana - je to nejprodávanější “hračka” a čím horší budou jeho filmy, tím horší budou prodeje. Marvel dokonce po neúspěchu filmové Fantastické čtyřky přestal vydávat stejnojmenný comics a nezmění se to zřejmě dokud nebude držet i filmová práva.

Filmová knihovna plná klenotů

Poslední roky se sice veškerý komerční zájem točí comicsů, ale nezapomínejme, jak bohatý archiv má každé velké filmové studio. A v případě Foxu to nejsou zrovna jen zaprášené kousky z počátku minulého století. Především při pohledu na práva na původní šestici Hvězdných válek se musí Disney po koupi Lucasfilmu sbíhat sliny, díky rozjeté nové trilogii i vedlejším filmům by tak mohl nabízet všechny starší filmy i seriály.

A to není vše - k Foxům patří například Avatar, ale také další série jako Doba ledová, Noc v muzeu, Planeta opic, Vetřelec, Predátor či další klasiky jako Sám doma, Mrs. Doubtfire - Táta v sukni nebo Den nezávislosti. Prostě vše, co by se chytlo na budoucím webu, který potřebuje spoustu obsahu. A mimochodem víte, který největší zábavní park aktuálně Disney připravuje? Ano, Pandoru z Avataru...

Lákavý, ale ožehavý televizní brambor

Vstupem Disney do majetku Fox se nezískají jen lukrativní filmové licence. Zajímavá je také celá televizní sekce, tedy ta nesportovní a nezpravodajská část. FOX má ve svém katalogu televizní klasiky jako Simpsonovi, Dr. House, 24, Akta X a novinky jako Gotham (podle DC comicsu, to by mohlo být zajímavé) nebo Lucifer Lucifer. A nejen to - do stejné stáje patří také kabelová televize FX a ta generuje zajímavé kousky jako American Horror Story nebo Fargo.

Obě dvě hlavní televize jsou pro společnost Disney klíčové. Zatímco v oblasti běžné televizní tvorby mají díky vlastnictví stanice ABC solidní úspěch a patří jim klasiky typu Ztraceni, Chirurgové nebo aktuálně Modern Family či Agents of SHIELD, v náročnější tvorbě nemá na rozdíl od konkurence dobré zastoupení. Warneři mají HBO, Paramount má Showtime a Sony alespoň AXN. Disney by tak pokryl i dosud chybějící publikum a mohl jim nabídnout nové obzory. Nicméně tady se dá očekávat největší potíž v případném antimonopolním řízení, spojení takto dvou silných televizí by se hrubě nelíbilo úřadům ani konkurenci.

Je to všechno kvůli Netflixu?

Jak vyplývá z předchozích odstavců, koncentrace obsahu by byla po spojení těchto dvou společností velmi zajímavá. A to všechno dává logiku hned z několika dalších pohledů. Jak už jsme zmínili, Disney bojuje s odlivem diváků (a inzerentů) z televize, ti se pomalu ale jistě přesouvají na internet. Tam ale minimálně ve filmové a seriálové oblasti stojí proti Disneymu těžký soupeř - Netflix. Kdysi se spekulovalo, že Disney koupí Netflix, aktuálně to ale nevypadá. Mezitím tedy Disney s Netflixem uzavřel před pár lety zdánlivě předraženou smlouvu, ale možná ani sám nečekal, jak tato online půjčovna mezitím vyroste.

Disney si to zřejmě nejpozději letos uvědomil a proto vyhlásil, že chce mít nejpozději v roce 2019 vlastní půjčovnu. A co víc - že smlouvu s Netflix vypoví a další nové filmy od Marvelu, Pixaru nebo z vesmíru Star Wars (chystá se nový televizní seriál!) budou exkluzivně jen na jeho službě. Internet je plný spekulací, co dalšího by mohlo z Netflixu zmizet, aktuálně se hodně propírá, jestli to platí i pro marvelácké seriály (Daredevil nebo Jessica Jones). Objevují se nepěkné zprávy, že ano, ale definitivně a oficiálně to ještě nikde nepadlo.

A nezapomínejme na Hulu

Ještě na jednu věc se při spekulacích okolo spojení Disney a Foxu zapomínalo. Disney stejně jako Fox vlastní každý 30 % v streamovací službě Hulu (další podíl mají studia Paramount a Warner). Ta sice nedosahuje takového úspěchu jako Netflix či Amazon, ostatně působí především v USA, přesto je to důležitý hráč, který letos poprvé vyprodukoval velký hit a tím je Příběh služebnice. Po případném spojení Disney a Foxu by najednou 60 % v Hulu měla jedna společnost a dá se očekávat, že by se věci začaly hýbat dopředu mnohem rychleji, než když se musí vždy dohodnout čtyři menší akcionáři.

Určitě si říkáte, proč by měl mít kromě své budoucí služby Disney ještě další online půjčovnu. Je to ale úplně stejný případ, jako když Facebook koupil Instagram. Koupíte něco, co vám může vytvářet konkurenci (a řízeně jí nechat žít vedle vás) a také proto, aby to nekoupil někdo jiný. Dá se očekávat, že by Hulu byla půjčovna především pro “dospělé a seriózní seriály”, kterých má dnes Hulu dostatek - Simpsonovi či 24 a další od stanice Fox nebo FX. Nová Disney platforma tak bude hlavně pro děti (animáky) a mládež (comicsovky).

Poslední slovo?

I když námluvy Disneyho a Foxu podle všeho skončily zřejmě dříve, než se mohly do hry zapojit auditoři a právici, nemusí to znamenat konec. Alespoň ne oficiálně. Odborníci se přou, zda to celé byl nešťastný únik (a rozhovory dál pokračují, ale velmi potichu a neoficálně) a nebo jen trik od Disneyho, jak si pohlídat optimistický vývoj akcií. Proto je celý článek čistá fanouškovská spelukace a dokud se nic dalšího nepotvrdí, zůstává vše je v oblasti teorie. Ale … čím více to rozebíráme, tím více to dává smysl, že ano?

Chtěl Disney koupit Fox kvůli Netflixu? A proč to nevyšlo?  |  Streaming novinky  |  2017  |  23 přečtení

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.

Komentáře k článku Chtěl Disney koupit Fox kvůli Netflixu? A proč to nevyšlo?

Další články jako Chtěl Disney koupit Fox kvůli Netflixu? A proč to nevyšlo?

Streaming novinky  |  před 8 dny  |  2

Netflix pokračuje v rekordním růstu, jeho akcie ovšem poklesly

Počet nových předplatitelů byl v prvním čtvrtletí roku 2019 opět rekordní. K Netflixu se tentokrát přidalo 9,6 milionu nových zákazníků a byly tak překonány i prognózy analytiků. Zvýšení předplatného a blížící se konkurence ovšem znamenaly propad akcií společnosti. číst více

Streaming novinky  |  před 9 dny  |  1

Warneři prodávají podíl v Hulu, stane se Disney jediným vlastníkem?

K zajímavému, ale ne úplně nečekanému kroku došlo v minulých dnech na poli streamovacích služeb. Mediální koncern Time Warner prodal svůj 10% podíl v Hulu, tedy službě, která na americkém trhu zatápí Netflixu nebo Amazonu. Znamená to, že službu definitivně ovládne Disney? číst více

Streaming novinky  |  před 10 dny  |  1

Netflix ukončuje podporu AirPlay. Mohou za to jen technická omezení?

Pro každého, kdo má zařízení od Applu a předplatné od Netflixu, byl AirPlay šikovný nástroj na streamování obsahu z jednoho zařízení do druhého. Netflix se ovšem z důvodu technických omezení rozhodl dále tuto službu nepodporovat. číst více

Streaming novinky  |  před 14 dny  |  14

Disney + se spouští v USA v listopadu, v roce 2020 bude u nás

Včera pořádala společnost Disney prezentaci pro současné i budoucí akcionáře a součástí také byla prezentace o nové streamovací službě Disney+. Po měsících spekulací bylo odhaleno, kdy přesně bude služba spuštěna, kolik bude stát, co na ní všechno bude a jaká bude její expanze. A konečně víme, kdy bude v Česku. číst více

Streaming novinky  |  před 15 dny  |  4

Netflix začíná zdražovat v Evropě. Kdy přijde na řadu Česko?

Poté, co minulý rok zvýšil cenu dvou ze tří druhů předplatného v USA, se Netflix odhodlal ke zdražení také v Evropě. Na začátku roku testoval zvýšení ve Velké Británii. Nyní se zdá, že bude plošně zdražovat v Německu či Rakousku. číst více

TOPlist TOPlist TOPlist