FB pixel
Zdroj: Universal Pictures / Paramount Pictures
Už jen pár dní probíhá hlasování o nejlepší weby českého internetu. Hlasujte pro Filmtoro v anketě Křišťálová Lupa!

Žijeme v době, kdy má každé velké hollywoodské studio svoji streamovací službu či se spojilo s nějakým technologickým hráčem. Vedle dominantního Netflixu tu máme Amazon Prime Video s čerstvým úlovkem značky MGM, Warneři měli HBO GO, teď mají HBO MAX a chystají spojení s Discovery, a pak je tu samozřejmě Disney, který už před časem pohltil konkurenční Fox. Když pomineme Sony, které streaming pojalo čistě jako hru “kdo nabídne nejvíc”, zbývají tu už jen dvě velké společnosti - Universal a Paramount. Tato studia svoje streamovací služby spustila loni a do velké celosvětové expanze se chystala opřít tento a příští rok. Teď ale přehodnocují plány.

Změna strategie
Zdroj: Paramount Pictures

Změna strategie

Místo toho, aby jejich streamovací služby, Peacock (Universal) a Paramount+ (Paramount), vyrazily bojovat o evropské diváky proti sobě, rozhodly se obě firmy spojit síly a ve většině evropských zemí vytvoří zajímavou alianci. Namísto dvou služeb tak dostanou diváci pouze jednu, za jednu cenu a s obsahem hned dvou velkých hollywoodských studií. Připomínáme, že do stáje Universalu patří série jako Jurský park, Rychle a zběsile, Jak vycvičit draka, či Jason Bourne, Paramount se zase může chlubit věcmi jako Mission Impossible, Indiana Jones, Star Trek či Transformers.

Peacock zatím funguje pouze v USA a místo celosvětové expanze se nyní chystá rozšířit jako samostatná značka jen do následujících zemí: Velká Británie, Irsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko a Itálie. Seznam není náhodný, toto jsou teritoria, kde působí už delší dobu jeden z hlavních kabelových operátorů Sky, který patří do stáje Comcastu, majitele Universalu resp. Peacocku. Zákazníci v těchto zemích si tak v balíčku s internetem a kabelové televize budou moci jednoduše pořídit i knihovnu od Peacocku.


Zdroj: Universal

V těchto teritoriích bude vystupovat jako samostatná značka také Paramount+, kterou ale bude konkurenční Comcast v rámci nové dohody lépe podporovat. Paramount+ už má jistou expanzi za sebou, v posledním roce a půl kromě spuštění v USA (resp. přejmenování z původního CBS All Access) stihl expandovat do Jižní Ameriky, Austrálie či Skandinávie. V aktuálně oznámené zprávě pro akcionáře se chlubí, že se mu podařilo získat už 42 miliónů předplatitelů ve všech těchto zemích, což je pořádný skok, protože ještě v prosinci 2020 měl (tehdy jen v USA) pouhých 8 miliónů předplatitelů. Pro srovnání, Netflix v posledním reportu za druhé čtvrtletí za Severní a Jižní Ameriku reportuje cca 112 miliónů předplatitelů.

Další spojení gigantů

Jak už ale většina hollywoodských hráčů poznala, ve středních a menších zemích je boj o nové uživatele mnohem těžší, a proto se aktuálně obě dvě studia rozhodla v další expanzi spojit. Příští rok dostane hned 22 zemí místo 2 služeb jen jednu jedinou. Nejdříve ten seznam: Andorra, Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko, Finsko, Chorvatsko, Kosovo, Maďarsko, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko a pak samozřejmě i Česko. Většina zemí na tomto seznamu není překvapením, náš region je na obvyklé kolotoče zvyklý, ale zajímavé je, že do něj patří i země, kde Paramount+ už je dostupný (Skandinávie) či si vyloženě říká o jednoduchou expanzi (Portugalsko, Španělsko). A v jisté podobě už Paramount+ také funguje v Maďarsku či Polsku, nicméně všude tam by tato značka měla zmizet s náhradou v podobě SkyShowtime.

Poněkud krkolomný název, kde překvapivě chybí “+”, odkazuje ve své první části na již zmíněný klenot Comcastu značku “Sky” dobře známý všem Britům či Němcům. Showtime ale budou znát jen znalci, jedná se totiž o původně čistě kabelový brand společnosti Viacom CBS, majitele Paramountu. Je to ale brand prověřený, vytvořil totiž mnoho kvalitních seriálů jako Miliardy, Dexter, Ve jménu vlasti, Californication a mnoho dalších. My jsme je často mohli vidět na HBO GO, odkud ale postupně mizí (někdy na Netflix, někdy do propadliště dějin) a budou patřit mezi největší taháky chystané služby.

Ta totiž na rozdíl od většiny konkurence bude sázet hlavně na klasiku a starší filmy či seriály. Zajímavých originálů totiž jak Peacock, tak Paramount+ zatím moc nevytvořily. Paramount má samozřejmě stále nekonečnou studnici ve Star Treku, ale už skoro nic dalšího. Největší seriál Peacocku byl ambiciózní Báječný nový svět, který ale propadl a skončil po první řadě. Uživatelé obou dvou služeb v USA zatím nejvíce oceňují nekonečný archiv starých amerických seriálů a sportovních přenosů, ale zde není jasné, co z toho bude zajímavé (staré americké seriály) či dostupné (sportovní přenosy) pro většinu Evropy. Nakonec tedy může být nejzajímavější části celá sekce dětské tvorby, kde především díky značce Nickelodeon (SpongeBob a spol) má Viacom/Paramount co nabídnout.

Kdo by se měl mít na pozoru?
Zdroj: Showtime

Kdo by se měl mít na pozoru?

Příchod spojené služby Universalu a Paramountu do naší oblasti může z obsahového pohledu nejvíce uškodit překvapivě Amazonu. Zatímco ztráta seriálů Showtime bude pro české HBO nemilá, ale kvalita HBO originálů ji vynahradí a Netflix holt přijde o pár exkluzivních titulů typu Chicagský tribunál či Láska a příšery (vše původem věci od Paramountu), filmová a seriálová knihovna Amazonu je dnes u zakoupených titulů tvořena především věcmi od Universalu a Paramountu. Pokud by se obě dvě značky rozhodly svoje starší filmy a seriály (počítejme tam i věci jako Kriminálka Las Vegas, Dva a půl chlapa, Kancl, Zákon a pořádek nebo Star Trek: Picard) stáhnout, přijde Amazon možná až o třetinu už nyní ne tak široké knihovny. Na potvrzení si ale budeme muset samozřejmě počkat až se spuštěním SkyShowtime.

Zatím také ještě nebyla naznačena ani cena a už vůbec ne úroveň lokální podpory či přímé datum spuštění. Uvidíme, jak se nasazení bude koordinovat proti konkurenci - posunuté HBO MAX u nás čekáme v lednu/únoru 2022, také odsunuté Disney+ v rozmezí červen-srpen 2022. Pokud dorazí nová služba později, bez výrazných novinek a s omezenou lokální podporou, bude to mít nejen u nás, ale i v dalších trzích střední a východní Evropy velmi velmi těžké.

Do Česka příští rok zamíří SkyShowtime, nahradí Paramount+ a Peacock  |  Streaming novinky  | 

Tomáš Vyskočil

Svůj první filmový web spustil už v roce 1999. Od té doby si uvědomil, že nebude dělat nic jiného než psát o filmech na internet. A tak založil a spustil FilmPub, první velký filmový magazín. O pár let později přešel na seriály a pro pár fanoušků spustil Lost.cz. Protože těch fandů bylo najednou dost, rozhodl se spustit i další weby a tak vznikla Edna.cz. Mezitím pracoval a psal třeba pro Premiere, DiViDi a další filmové časopisy. Když mu kamarádi před pár lety říkali, že stahují pirátské filmy, protože u nás není nabídka, tak si jeden víkend sedl, naprogramoval skript, který stáhl všechny dostupné nabídky u nás a tak vzniklo Filmtoro. Filmy a seriály už neopustí, protože filmy a seriály nikdy neopustily jeho.


Další články jako Do Česka příští rok zamíří SkyShowtime, nahradí Paramount+ a Peacock

Streaming novinky  |  před 4 hodinami

Hra na oliheň zajistí Netflixu rekordní zisky. Insider odhalil závratnou částku

Jihokorejské drama Hra na oliheň, které poslední týdny válcuje internet, se Netflixu podle uniklých informací, bohatě vyplatí. Seriál patřící pod zmiňovanou platformu se stal minulý týden jejím vůbec nejsledovanějším a vypadá to, že se svým úspěchem zdaleka nekončí. číst více

Streaming novinky  |  před 6 dny

Hra na oliheň se stává nejsledovanějším Netflix titulem!

Ještě ani neuplynul měsíc od premiéry a sám Netflix se pochlubil čísly, které jsme nečekali ani v těch nejdivočejších snech. Seriál Hra na oliheň vidělo během prvních 17 dní neuvěřitelných 111 miliónů lidí a s velkým odskokem tak překonal dosavadní špičky jako Vyproštění nebo Bridgerton. číst více

Streaming novinky  |  před 14 dny

HBO MAX představilo detailní plány. I v Česku nabídne revoluci kinotrhu

HBO MAX dnes slavnostně oznámilo expanzi do Evropy, což sice už víme několik měsíců, ale přece jen se nějaké drobnější novinky urodily. Pojďme si tedy shrnout, co na dnešním představení zaznělo. číst více

Streaming novinky  |  před 15 dny

Warneři litují. Kde se stala při uvádění kinofilmů na HBO chyba?

Generální ředitel WarnerMedia Jason Kilar, stojící za rozhodnutím o souběžném uvádění filmů na HBO Max i v kinech, se rozhovořil o tomto významném strategickém rozhodnutí. Jak jej dnes s odstupem vnímá? číst více

Streaming novinky  |  před 27 dny

Netflix vybral první lokaci, kde nabízí služby zcela zdarma

Netflix se snaží nejrůznějšími způsoby přilákat ke své službě nové zákazníky. Nyní se rozhodl nabídnout nový tarif, který je úplně zdarma. Kdo si jej může pořídit a jaké má omezení? číst více

Cache: 1 TOPlist TOPlist TOPlist